خانه » مطالب » .::(چرخه زندگی و توليد مثل کرمهای خاکی)::.

.::(چرخه زندگی و توليد مثل کرمهای خاکی)::.

کرمهای خاکی دارای بدنی کشيده و استوانه‌ای شکل بوده که سر آنها نوک تيز و کمی تخت می باشد. حلقه‌های موجود در بدن کرم عمل حرکت و چرخش کرم را آسان می نمايد. بدن کرمها فاقد اسکلت بوده و زائده‌های موجود بر روی آن عمل جلو و عقب رفتن و خزيدن کرم را تسهيل می نمايد.

redworm

2700 تا 3200 گونه کرم خاکی وجود دارد که مناسب ترين گونه برا  توليد کمپوستEisenia Foetida می باشد، که به رنگ قهوه‌ای مايل به قرمز و کوچکتر از کرمهای خاکی معمولی است. اين کرمها دارای پوست بسيار ظريف و حساسی می باشند که از طريق روزنه‌های آن تنفس می کنند لذا از نور آفتاب و بارندگی که موجب خشکی پوست يا خفگی آنها می شود گريزان بوده و بايد آنها را از اين دو عامل حفظ نمود. حدود 85 درصد از وزن کرمهای خاکی را آب تشکيل می دهد. عمل جذب و دفع آب از طريق ديواره بدن کرم انجام می گيرد. کرمها جانورانی خون سرد و دارای پنج قلب می باشند که در صورت دو نيم شدن نمی ميرند و سعی در ترميم و بازسازی قسمت از دست رفته خود می نمايند.

 adultcocoons

فاصله بين دو نسل (از تخم تا تخم) در شرايط نرمال حدود سه ماه و عمرکرم‌ها بين يک تا دو سال متغير است. زمان لازم برای بلوغ کرمها 60 تا 90 روز است و جمعيت کرمها در عرض 2 تا 4 ماه دو برابر می شود. وزن هر کرم 5/0 تا 1 گرم و در هر کيلوگرم کرم حدود 1000 تا 2500 نخ کرم وجود دارد.

e.hortensiscocoons1

کرمهای خاکی جانوری دو جنسی (هرمافروديت) می باشند يعنی اندام‌های نر و مادگی را تواما ً دارا هستند که در ناحيه شکم قرار گرفته‌اند اما برای انجام جفتگيری به يک کرم ديگر نياز دارند. کرمهای قرمز پس از گذشت 2 تا 3 ماه به بلوغ جنسی رسيده و آماده توليد مثل می شوند. کرمهای خاکی در اکثر ماههای سال میتوانند توليد مثل کنند و مخصوصا در ماههايی که رطوبت هوا زيادتر است افزايش می يابد. ده روز بعد از جفتگيری کرم آماده تخمگذاری در خاک است که انتهای هر دو کرم مسدود شده و يک پيله (کوکون) شبيه ليمو تشکيل می شود، کيسه‌های تخم يا کوکون‌ها به رنگ زرد کهربايی بوده و در داخل آن حدود 3 تا 7 نوزاد لارو وجود دارد؛ و تقريبا پس از سه هفته دو نوزاد کرم يا بيشتر از انتهای پيله خارج می شود.

Get_Asset_Img

 يک کرم بالغ تحت شرايط مطلوب قادر است که هر هفت تا ده روز يک پيله توليد کند. گونه آيزينيا فوتيدا در عرض 3 تا 5 روز میتواند تعداد 2 تا 10 عدد پيله بوجود آورد اما اغلب فقط 1 يا 2 کرم در هر پيله بوجود آمده و باقی می ماند، مقاومت کوکونها در برابر خشکی و هوای بيش از اندازه سرد يا گرم بسيار بيشتر از مقاومت خود کرم است و به هنگام مساعد شدن شرايط است که نوزاد کرم از کوکون خارج می شود. همزمان با رشد نوزاد کرم، رنگ آنها نيز تغيير می کند، از زرد کم رنگ به سفيد و قهوه‌ای مايل به قرمز در می آيند که با استفاده از يک ذره بين حتي می توان رگ خونی قرمز شفاف کرم را ديد. خون کرم بطور شگفت‌انگيزی شبيه به خون انسان دارای هموگلوبين سرشار از آهن بوده و درست با همان عملکرد وظيفه انتقال اکسيژن را بر عهده دارد.

index

جدول 1ـ تعداد و مدت رشد كرم‌های خاكی

كل مدت

دوره رشد به هفته

مدت زمان جنينی به هفته

تعداد پيله توليد شده در سال

نام گونه

12

9

3

11

E.fetida

5/38

30

5/8

42

D. sabrubicunda

53

37

16

106

L.rubelus

5/48

36

5/12

27

A.chloretica

70

53

17

8

E. rosa

74

55

19

27

A.caliginosa

 

euro-egg3red-wiggler-compost-worm-egg-cocoon-size

سپس كرم‌های جوان كه به شكل والدين خود می باشند به سرعت رشد و تكامل يافته و در حدود 60 تا 90 روز برجستگی به نام كمربند تناسلی كه همان اندام توليد مثلی است در نزديكی سر ظاهر می شود. هنگامی كه اين اندام كاملاً تكامل يافت كرم خاكی بالغ شده و میتواند توليد مثل كند. يك كرم خاكی قرمز بالغ در عرض 10 ماه به طول 3 تا 4 اينچ می رسد، تاكنون اطلاعاتی راجع به طول عمر كرم خاكی به دست نيامده ولي عده‌ای بر اين باورند كه يك كرم خاكي مي‌تواند تا 15 سال زندگی كند. به طور معمول طول عمر كرم خاكی بين 10ـ1 سال در نظر میگيرند و معمولاً عمر آن بستگی به تعداد پيله توليد شده دارد بدين‌صورت كه هر چقدر تعداد كپسول‌هايی كه توليد می كند بيشتر باشد، طول عمر كرم كمتر است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>