خانه » مطالب » .::(چرخه زندگی و تولید مثل کرمهای خاکی)::.

.::(چرخه زندگی و تولید مثل کرمهای خاکی)::.

کرمهای خاکی دارای بدنی کشیده و استوانه‌ای شکل بوده که سر آنها نوک تیز و کمی تخت می باشد. حلقه‌های موجود در بدن کرم عمل حرکت و چرخش کرم را آسان می نماید. بدن کرمها فاقد اسکلت بوده و زائده‌های موجود بر روی آن عمل جلو و عقب رفتن و خزیدن کرم را تسهیل می نماید.

redworm

۲۷۰۰ تا ۳۲۰۰ گونه کرم خاکی وجود دارد که مناسب ترین گونه برا  تولید کمپوستEisenia Foetida می باشد، که به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز و کوچکتر از کرمهای خاکی معمولی است. این کرمها دارای پوست بسیار ظریف و حساسی می باشند که از طریق روزنه‌های آن تنفس می کنند لذا از نور آفتاب و بارندگی که موجب خشکی پوست یا خفگی آنها می شود گریزان بوده و باید آنها را از این دو عامل حفظ نمود. حدود ۸۵ درصد از وزن کرمهای خاکی را آب تشکیل می دهد. عمل جذب و دفع آب از طریق دیواره بدن کرم انجام می گیرد. کرمها جانورانی خون سرد و دارای پنج قلب می باشند که در صورت دو نیم شدن نمی میرند و سعی در ترمیم و بازسازی قسمت از دست رفته خود می نمایند.

 adultcocoons

فاصله بین دو نسل (از تخم تا تخم) در شرایط نرمال حدود سه ماه و عمرکرم‌ها بین یک تا دو سال متغیر است. زمان لازم برای بلوغ کرمها ۶۰ تا ۹۰ روز است و جمعیت کرمها در عرض ۲ تا ۴ ماه دو برابر می شود. وزن هر کرم ۵/۰ تا ۱ گرم و در هر کیلوگرم کرم حدود ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ نخ کرم وجود دارد.

e.hortensiscocoons1

کرمهای خاکی جانوری دو جنسی (هرمافرودیت) می باشند یعنی اندام‌های نر و مادگی را تواما ً دارا هستند که در ناحیه شکم قرار گرفته‌اند اما برای انجام جفتگیری به یک کرم دیگر نیاز دارند. کرمهای قرمز پس از گذشت ۲ تا ۳ ماه به بلوغ جنسی رسیده و آماده تولید مثل می شوند. کرمهای خاکی در اکثر ماههای سال میتوانند تولید مثل کنند و مخصوصا در ماههایی که رطوبت هوا زیادتر است افزایش می یابد. ده روز بعد از جفتگیری کرم آماده تخمگذاری در خاک است که انتهای هر دو کرم مسدود شده و یک پیله (کوکون) شبیه لیمو تشکیل می شود، کیسه‌های تخم یا کوکون‌ها به رنگ زرد کهربایی بوده و در داخل آن حدود ۳ تا ۷ نوزاد لارو وجود دارد؛ و تقریبا پس از سه هفته دو نوزاد کرم یا بیشتر از انتهای پیله خارج می شود.

Get_Asset_Img

 یک کرم بالغ تحت شرایط مطلوب قادر است که هر هفت تا ده روز یک پیله تولید کند. گونه آیزینیا فوتیدا در عرض ۳ تا ۵ روز میتواند تعداد ۲ تا ۱۰ عدد پیله بوجود آورد اما اغلب فقط ۱ یا ۲ کرم در هر پیله بوجود آمده و باقی می ماند، مقاومت کوکونها در برابر خشکی و هوای بیش از اندازه سرد یا گرم بسیار بیشتر از مقاومت خود کرم است و به هنگام مساعد شدن شرایط است که نوزاد کرم از کوکون خارج می شود. همزمان با رشد نوزاد کرم، رنگ آنها نیز تغییر می کند، از زرد کم رنگ به سفید و قهوه‌ای مایل به قرمز در می آیند که با استفاده از یک ذره بین حتی می توان رگ خونی قرمز شفاف کرم را دید. خون کرم بطور شگفت‌انگیزی شبیه به خون انسان دارای هموگلوبین سرشار از آهن بوده و درست با همان عملکرد وظیفه انتقال اکسیژن را بر عهده دارد.

index

جدول ۱ـ تعداد و مدت رشد کرم‌های خاکی

کل مدت

دوره رشد به هفته

مدت زمان جنینی به هفته

تعداد پیله تولید شده در سال

نام گونه

۱۲

۹

۳

۱۱

E.fetida

۵/۳۸

۳۰

۵/۸

۴۲

D. sabrubicunda

۵۳

۳۷

۱۶

۱۰۶

L.rubelus

۵/۴۸

۳۶

۵/۱۲

۲۷

A.chloretica

۷۰

۵۳

۱۷

۸

E. rosa

۷۴

۵۵

۱۹

۲۷

A.caliginosa

 

euro-egg3red-wiggler-compost-worm-egg-cocoon-size

سپس کرم‌های جوان که به شکل والدین خود می باشند به سرعت رشد و تکامل یافته و در حدود ۶۰ تا ۹۰ روز برجستگی به نام کمربند تناسلی که همان اندام تولید مثلی است در نزدیکی سر ظاهر می شود. هنگامی که این اندام کاملاً تکامل یافت کرم خاکی بالغ شده و میتواند تولید مثل کند. یک کرم خاکی قرمز بالغ در عرض ۱۰ ماه به طول ۳ تا ۴ اینچ می رسد، تاکنون اطلاعاتی راجع به طول عمر کرم خاکی به دست نیامده ولی عده‌ای بر این باورند که یک کرم خاکی می‌تواند تا ۱۵ سال زندگی کند. به طور معمول طول عمر کرم خاکی بین ۱۰ـ۱ سال در نظر میگیرند و معمولاً عمر آن بستگی به تعداد پیله تولید شده دارد بدین‌صورت که هر چقدر تعداد کپسول‌هایی که تولید می کند بیشتر باشد، طول عمر کرم کمتر است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>